Ovoce a zelenina jako pamlsky

08.09.2023

Kdo by nechtěl svému koni dopřát občas nějaký ten pamlsek. Momentálně je dostatek ovoce a zeleniny, ne všechny druhy se ale hodí do jídelníčku našich kamarádů. Některé z nich by neměli dostat dokonce ani příležitostně.

Většina majitelů dává svým parťákům jako pamlsek nebo odměnu za dobře odvedenou práci mrkev a jablka. Koně ale ocení i jiné druhy ovoce a zeleniny a mnohé z nich jsou oproti obligátním jablkům a mrkvi dokonce vhodnější alternativa, protože mají významně nižší obsah cukru. U jakýchkoliv pamlsků, které se rozhodnete koni nabídnout, byste vždy měli brát v potaz obsah cukru. A to platí pro všechny kategorie koní rovným dílem.

Co nabídnout?

Ovoce

Mezi druhy ovoce, které jsou pro koně (v malém množství!) bezpečné a vhodné, patří:

  • jablka
  • hrušky
  • mango
  • banány
  • jahody
  • ananas (oloupaný)
  • hroznové víno (rozinky)
  • fíky
  • maliny, ostružiny, borůvky
  • peckoviny (vždy zbavené pecek) – švestky, blumy, mirabelky a špendlíky, meruňky, broskve, třešně, višně
  • citrusové plody – pomeranče, mandarinky, grapefruity
  • různé druhy melounů, tykví a dýní

U ovoce dvakrát pozor!

Problém může nastat při zkrmování většího množství nezralého ovoce (poruchy GI traktu v důsledku množství obsažených kyselin) a některých druhů zralého ovoce (meruňky, broskve, třešně, hrušky), kde je naopak vysoký obsah jednoduchých cukrů. Opatrnost je na místě i v souvislosti s nahnilým ovocem. Patulin – mykotoxin, který produkují plísně rodu Penicillium, Aspergillus a Byssochlamys se vyskytuje v ovoci, například v jablkách, hruškách, hroznovém vínu; na ovoci poškozeném mechanicky nebo hmyzem se kvasným procesem rozkládá na produkty patulinu, například ascadiol, jejichž toxicita nebyla dosud zcela objasněna.

Mnoho stromů z čeledi růžovitých, mezi jejichž plody patří typicky peckoviny, ale také jablka, obsahuje takzvané kyanogenní glykosidy. Tyto látky po přeměně v trávicím systému uvolní kyanidové ionty, což jsou prudké jedy. Po požití ovoce – meruněk, broskví, švestek, trnek, třešní a višní (někdy se uvádí i jadérka jablek) – včetně pecek může dojít ke dvěma typům zdravotních obtíží.

První z nich nesouvisí s otravou, ale poruchami GI traktu: průjmem z obsahu cukrů, které ve střevě kvasí; blokádou střev, způsobenou nestravitelnými peckami.

Druhý souvisí s otravou kyanidy. Ty se kromě kůry a listů nacházejí hlavně v semeni, které je ukryto uvnitř pecky. Za normálních okolností (tedy z nepoškozené pecky) k otravě nedojde. Problém nastává, pokud je pecka v ovoci poškozená, což bývá při napadení škůdci nebo u přezrálých plodů. Pak dochází k tomu, že se vlivem enzymů kyanidy uvolní už v samotném ovoci, a požití dostupného volného semene či celého kontaminovaného plodu může vést k otravě.

Otravy nejsou časté, přesto je vhodné pecky a jádřince odstraňovat. Koně by z výše uvedených důvodů neměli mít možnost nekontrolovaně konzumovat žádné druhy ovoce ve větším množství.

Zelenina

Ne každý kůň má stejné preference. Přesto ale většina koní bude ochotně konzumovat nejen mrkev, ale i další druhy zeleniny:

  • Pastiňák
  • Krmná řepa
  • Řepa červená
  • Vodnice (brukev řepák vodnice)
  • Listové saláty
  • Tuřín (brukev řepka tuřín)
  • Petržel zahradní
  • Řapíkatý celer a miřík celer (celer má opravdu nízký obsah cukru a je skvělá alternativa mrkve, která obsahuje 20 % cukru, vzácně se ovšem může vyskytnout alergická reakce)

I zde ale platí, zeleninu nabízejte spíše jako pamlsek. Tedy v množství menším než malém. Větší množství krmiva, na který není GI trakt koně zvyklý, vždy představuje riziko.

Co nikdy nenabízet?

Mimořádně nebezpečné a/nebo toxické jsou tyto druhy ovoce a zeleniny:

Lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý obsahuje toxické glykoalkaloidy, především pak solanin a chakonin. Toxiny se vyskytují především v nadzemních částech rostliny, například v květech. Pokud jde o hlízy, nejvyšší koncentrace alkaloidů je pod slupkou. Při teplotách nad 170 °C se tyto látky částečně rozkládají. Přesto se nedoporučuje brambory koním dávat, a to ani tepelně upravené.

Cibule kuchyňská, stejně jako pórek, jarní cibulka, šalotka a pažitka obsahuje N-propyldisulfid a alylpropylsulfid a to ve vařeném, syrovém i sušeném stavu. Tyto látky narušují červené krvinky a způsobují anémii. Pozor, ani česnek není v této souvislosti ve větším množství bezpečný.

Mimořádně opatrní musíte být u rebarbory. Zelené listové čepele reveně kadeřavé obsahují jedovaté látky včetně kyseliny šťavelové, která je nefrotoxická a korozivní. Zahrádkáři čepele rostliny nezužitkují a může se stát, že ji v dobré víře hodí koním do výběhů. Přestože jsou koně opatrní selektivní spásači, za určitých podmínek mohou neznámou pochutinu zkonzumovat. Toxiny obsažené v listech mohou u koní vést k selhání ledvin, přičemž následky mohou být i fatální.

Zcela nevhodná je pro koně také košťálová zelenina. Jsou to rostliny rodu brukev z čeledi brukvovité. Mezi košťálové zeleniny, které patří do druhu brukev zelná, se řadí zelí, kapusta, kadeřávek, květák, brokolice a kedluben. Do druhu brukev čínská patří zelí čínské a do druhu brukev řepák patří zelí pekingské. Nevhodné ke konzumaci jsou i rostliny z rodu artyčok, kam patří artyčok kardový.

Avokádo neboli hruškovec přelahodný také koním nikdy nenabízejte. Všechny části rostliny obsahují toxický persin, který je pro některé druhy živočichů jedovatý. Jde například o koně, skot, kozy, psy, kočky, ptáky a ryby. V souvislosti s avokádem pozor tedy i na ostatní mazlíčky.

Velmi nebezpečné je také rajče jedlé. Žádná část rostliny není, a to ani v sušeném stavu, pro koně bezpečná. Rostlina sama o sobě obsahuje atropin, který zpomaluje funkci střev, což vede ke kolikám. Rajče obsahuje chemickou látku zvanou hyoscyamin, která snižuje produkci slin a střevní motilitu, zvyšuje srdeční frekvenci a způsobuje zácpu a/nebo hemoragický průjem.

Obecná doporučení

Klíč, jako u mnoha věcí v životě, je umírněnost. I ta nejzdravější pochoutka může při překrmování způsobit potíže. Pozor tedy nejen na změny, ale i na překrmení. Potrava, která má vysoký obsah sacharidů – ať už se jedná o pečivo, ovoce nebo třeba i zbytky cukroví, je riziková. Příjem velkého množství lehce stravitelných sacharidů (takzvaných jednoduchých cukrů) a škrobů může koním způsobit závažné zdravotní problémy. Nezaměňujte tedy pamlsky za krmivo!

Vždy se snažte minimalizovat náhlé změny v krmné dávce. Každá změna v krmné dávce musí být zaváděna postupně. Náhlé změny jsou v souvislosti s rozvojem kolik jedním z nejvýznamnějších faktorů.

Poměrně rizikové jsou kusy mrkve nebo jablka, které mohou zranit jícen – hrozí ucpání (obstipace) jícnu. Krájení mrkve nebo jablko na malé kousky se ale u hltavých jedlíků nedoporučuje, riziko se tím totiž ještě zvyšuje.

Vždy je nejlepší zavádět nové pochoutky do jídelníčku koně pomalu a sledovat reakci. Dopředu totiž nemůžete vyloučit ani potravinovou alergii.


zdroj: equichannel

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky